Práva poškozeného v trestním řízení
Práva poškozeného v trestním řízení
Nová publikace Bílého kruhu bezpečíPro běžného občana může být setkání s trestným činem událostí, která otřese jeho životem a někdy může jeho dosavadní život dokonce zcela vykolejit. Za takové situace může pro každého představovat orientace v jeho právech a povinnostech náročný úkol. Někdy může též vyvstat otázka jak správně postupovat, abychom mohli určité právo skutečně uplatnit v praxi.
Oběť trestného činu označovaná dle zákona jako „poškozený“ v České republice má v rámci trestního řízení celou řadu práv. Cílem nové brožury Bílého kruhu bezpečí autora Mgr. Vladimíra Vedry z pobočky Brno je upozornit na ta nejdůležitější práva a poskytnout veřejnosti srozumitelný návod, jakým způsobem tato práva uplatnit. Publikace je zpracována do následujících částí:
1. obecné informace nezbytné pro pochopení jednotlivých práv poškozeného:
» kdo je poškozený a jaké je jeho postavení v trestním řízení
» vymezení orgánů činných v trestním řízení
» fáze trestního řízení
» náležitosti písemného podání
2. katalog práv poškozeného rozdělený do 5ti částí:
» právo na informace
» právo na ochranu
» právo na pomoc a právní zastoupení
» právo na odškodnění
» právo na aktivní účast v trestním řízení
Brožura byla vydána v rámci programu Prevence kriminality na místní úrovni ve spolupráci s Koordinačním centrem prevence kriminality ve městě Brně a za podpory MPSV ČR. V knihovnách bude v březnu 2008 a vyhledat ji můžete pod ISBN: 80-86284-69-7.
-redakce-