Poradenská činnost
Bílý kruh bezpečí nabízí obětem trestných činů, pozůstalým a svědkům
- čas na rozhovor
- právní informace
- setkání s psychologem
- praktické rady a pomoc
- morální a emocionální podporu
- návrat sebevědomí
- rady, jak získat odškodnění od pachatele a peněžitou pomoc státu
- rady týkající se nových práv obětí dle zákona č.45/2013 Sb., o obětech trestných činů, který je účinný od 1. 8. 2013
Pomoc Bílého kruhu bezpečí:
- je bezplatná, diskrétní (příchozí se nemusí představit), nezávislá, nestranná
- je určena obětem, pozůstalým po obětech a svědkům trestné činnosti,
- je dostupná i obětem neoznámené trestné činnosti;
- je komplexní, to znamená, že je poskytována současně dvojicí poradců (vysokoškolsky vzdělaným právníkem a interventem pro psychologickou pomoc obětem)
- je vždy individuální s přihlédnutím k osobnosti oběti a okolnostem trestného činu.
Bílý kruh bezpečí má čtyřiadvacetiletou tradici a obrovskou zkušenost. Ročně všechny poradny a pracoviště Bílého kruhu bezpečí evidují více než 12 000 kontaktů.
Častou reakcí obětí na trestný čin je otázka "Proč právě já ?", která vyústí v pocity lítosti, sebeobviňování a v pocit opuštěnosti. Nepřehlédnutelnou psychickou reakcí na závažné trestné činy je ztráta koncentrace, která se projevuje zhoršenou schopností vnímání a špatnou interpretací poskytovaných informací, a ztráta iluze bezpečného světa. Každý jedinec je v prožitku traumatu neopakovatelný.
Názory klientů Bílého kruhu bezpečí:
"Když jdu po ulici, stále před sebou vidím muže, který mě napadl."
"Bála jsem se jít svědčit k soudu. Opravdu moc pro mě znamenalo, že mé obavy vzali lidé z Bílého kruhu bezpečí vážně."
"Po rozhovorech s psycholožkou Bílého kruhu bezpečí jsem pocítil úlevu a neubránil jsme se slzám dojetí. Poznal jsem, že ve svém zoufalství nezůstanu osamocený."
„Právník v Bílém kruhu bezpečí mi trpělivě a dobře poradil. Čeho si však nejvíc vážím je to, že mě – starého člověka – vždy nechal bez přerušování domluvit. To jsem bohužel nezažil ani na jednom z úřadů při vyřizování své nepříjemné záležitosti.“
„Své sestře, která byla znásilněna jako turistka v zahraničí, jsem po osobní konzultaci v Bílém kruhu bezpečí mohl poradit a pomoci alespoň prostřednictvím internetu. Pro nás oba to bylo velmi důležité.“
„Přijeli k nám domů poté, co byli zavražděni naši nejbližší. Jejich podpora a pomoc byly taktní a vysoce profesionální. Nevíme, jak bychom to bez nich všechno zvládli.“
Názor poradce Bílého kruhu bezpečí:
„Pokud v této době, která je typická zvýšenou kriminalitou, nízkým právním vědomím národa, mizivou vymahatelností práva a hlavně - slabým postavením obětí trestných činů, může někdo někomu pomoci v opravdu těžké životní situaci a neudělá to, i když má tu možnost, jsem přesvědčen, že žije do jisté míry zbytečně. Osobně mi postačí byť i letmý úsměv jako poděkování na tváři někoho, kdo odchází z poradny BKB, i kdyby měl být jen jeden za rok.“
JUDr. J. M.