Špatné sousedské vztahy
Rady, co dělat
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Pokud se klient cítí, že je něčím obtěžován, měl by jednat.
- Nejlepší je dohoda se sousedem – ústní jednání.
- Není-li ústní jednání úspěšné – je možné zkusit podat výzvu k odstranění závadného stavu písemně, nejlépe doporučeným dopisem.
- Pokud se nic nezmění – je možné domáhat se právní ochrany podle ustanovení § 5 občanského zákoníku, a to nejprve u příslušného orgánu státní správy. Ten může uložit, aby byl obnoven předešlý stav.
- Podle § 127 občanského zákoníku se vlastník věci musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.(V praxi to znamená, že vlastník věci nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.)
- Svých práv se lze domáhat také u příslušného soudu. V žalobě je nutné navrhnout, aby se soused zdržel rušení pokojného stavu. Žaloba musí být ovšem zcela konkrétní, aby takto mohl případně znít i rozsudek.
Na web. stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR si můžete prohlédnout Interaktivního průvodce soudním řízením, které se týká sousedského sporu.
Poznámka: "Průvodce soudním řízením" je Flashová aplikace. Pro její spuštění musí být nainstalován Adobe Flash Player (minimální verze Flash MX 2004 nebo Flash 8).